07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΣΗΜΕΙΟ ART με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή "Σημείο Art" στo πλαίσιo της σειράw εκπομπών "Όλα τα Πρωινά του Τρίτου". Δρώμενα Τέχνης και Πολιτισμού και φυσικά μουσική.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 13:00   ΔΩΜΑΤΙΟ 432 με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Επιλεγμένες συναυλίες μουσικής δωματίου από την EBU.   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 15:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 16:00   ΠΡΟΒΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη   
 16:30   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΕΣΘΕΝΤΑ ΗΧΟ με την Όλγα Παπά
  Μια εκπομπή - δρώμενο - στοχασμός στις διαστάσεις της πνευματικότητας και του Ιερού ως ανάγκη στην καθημερινότητά μας. Μια εκπομπή συν-δημιουργίας με τους ακροατές.   
 18:00   Ο 9,58 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ - Τα κλασικά της Θεσσαλονίκης με τον Θανάση Γωγάδη
  Ο 9.58 FM του Ραδιοφωνικού Σταθμού Μακεδονίας της ΕΡΤ3 ρίχνει γέφυρες συνεργασίας με το Τρίτο Πρόγραμμα.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Έργα και ημέρες, Μουσική και Μουσικοί, του Μεσαίωνα της Αναγέννησης και της εποχής του Baroque.   
 20:00   ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ με τη Βίκυ Τσιανίκα
  Μια εκπομπή που απευθύνεται στους ελεύθερους στοχαστές και τους εραστές της τέχνης   
 20:30   ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!
  Παραδοσιακά παραμύθια από όλον τον κόσμο διασκευασμένα με ζωντάνια, κέφι και παραστατικότητα, για θέατρο στο ραδιόφωνο ! Τι θα γινόταν λοιπόν αν κλείναμε τα μάτια και αφήναμε την φαντασία μας ελεύθερη να σχε   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΜΕΛΑΝΗΣ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ιστορίες που ταξίδεψαν σε φάκελο αλληλογραφίας… Λόγια που έγραψαν και αντάλλαξαν άνθρωποι της Ποίησης, της Λογοτεχνίας, της Μουσικής, της Ιστορίας, του Θεάτρου, των Εικαστικών…   
 22:00   WORLD MUSIC ΤΑ ΕΓΓΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΑΝ με τον Θάνο Φουργιώτη
  ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΤΗΣ ΚΟΥΒΑΣ. Στην Κούβα ταξιδεύουμε απόψε στις 10 το βράδυ στην εκπομπή ‘’World Music, τα εγγύς και τα πέραν’’ από το Tρίτο Πρόγραμμα. . Πάμε σε αγαπημένα μονοπάτια για να αναζητήσουμε τη γοητεία   
 23:00   ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΖΑΖ με τον Πανταζή Τσάρα
  Κάθε Τρίτη στις 23:00 το βράδυ ο Πανταζής Τσάρας σας ξεναγεί σ’ ένα μουσικό ταξίδι σε κλασικές στιγμές της αμερικανικής και της διεθνούς μουσικής σκηνής.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 10:00   ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Η Τζουλιέττα Καρόρη παρουσιάζει μεγάλα και μικρά μουσικά γεγονότα, ειδήσεις, συναυλίες και Φεστιβάλ της Ελλάδας και του εξωτερικού.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 13:00   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Γερμανία: Neubrandenburg. Θα μεταδοθεί η συναυλία που έγινε στις 15 Σεπτεμβρίου του 2019 με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα της Ραδιοφωνία της Βορείου Γερμανία υπό τη διεύθυνση του Andrew Manze, να ερμηνεύει τα εξής   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 15:00   Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Μια εκπομπή που παίρνει αφορμές και από την πολιτιστική επικαιρότητα.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:30   Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ με τον Απόστολο Διαμαντή
  Η μάχη στο Σαγγάριο ποταμό.   
 18:00   ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ... ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ με τον Νίκο Ξανθούλη
  Η σκηνή της όπερας, η Λυρική Τέχνη, οι άνθρωποι και τα έργα τους.   
 19:00   VOX AETERNA με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Έργα θρησκευτικής μουσικής.   
 20:00   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Γιώργης Παυλόπουλος: "Τα αντικλείδια" από τη συγκεντρωτική του έκδοση "Ποιήματα 1943-1997", εκδόσεις Νεφέλη.   
 20:30   ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!
  Παραδοσιακά παραμύθια από όλον τον κόσμο διασκευασμένα με ζωντάνια, κέφι και παραστατικότητα, για θέατρο στο ραδιόφωνο ! Τι θα γινόταν λοιπόν αν κλείναμε τα μάτια και αφήναμε την φαντασία μας ελεύθερη να σχε   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 21:30   ΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ- ΚΟΙΝΑ ΑΦΗΓΗΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ με την Λένια Ζαφειροπούλου
  Κράτα τον φίλο σου κάτω απ’ της ζωής σου το κλειδί. Η όπερα και η φωνητική μουσική μιλούν για τους βλαστούς της ανθρώπινης αγάπης που δεν είναι ούτε συγγένεια ούτε έρωτας. Για τη φιλία και τις υπερβατικές της   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο (E)
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης με ποικίλα μουσικά θέματα.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 13:00   ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Έργα όλων των εποχών της ιστορίας της μουσικής, έργα όλων των ρευμάτων της μουσικής… Κυρίως, όμως, έργα δημοφιλή που «έγραψαν» ιστορία! Συνθέτες και ερμηνευτές που «έμειναν» στην ιστορία!   
 14:00   ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΑΛΛΗ ΑΛΕΠΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ με τον Γιώργο Γιανναράκο
  Μια εκπομπή με θέματα της επικαιρότητας από το χώρο της τέχνης και του πολιτισμού. Της δικής της επικαιρότητας.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΝΙΔΙ με τον Σιδερή Πρίντεζη
  Αναφορές σε κινηματογραφικές ταινίες και θεατρικές παραστάσεις τόσο από την τρέχουσα επικαιρότητα όσο και από το αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας και τη δισκογραφία.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Έργα και ημέρες, Μουσική και Μουσικοί, του Μεσαίωνα της Αναγέννησης και της εποχής του Baroque.   
 20:00   ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Σπουδές σε σημαντικούς ανθρώπους των Τεχνών και των Γραμμάτων.   
 20:30   ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!
  Παραδοσιακά παραμύθια από όλον τον κόσμο διασκευασμένα με ζωντάνια, κέφι και παραστατικότητα, για θέατρο στο ραδιόφωνο ! Τι θα γινόταν λοιπόν αν κλείναμε τα μάτια και αφήναμε την φαντασία μας ελεύθερη να σχε   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   Ο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Τρία Κουαρτέτα Εγχόρδων στη Γενεύη. Το Κουαρτέτο Schumann, από συναυλία που έγινε στις 4 Μαρτίου του 2016, ερμηνεύει το Κουαρτέτο για Έγχορδα σε μι ελάσσονα του Giuseppe Verdi. Το Κουαρτέτο Cremona, από συνα   
 23:00   ΜΙΝΙΜΑΛ με τον Εμμανουήλ Κατσουρέλη
  Ένας στατικός ισοκράτης, μια έμμονη συνοδεία, η διαδοχή συγχορδιών, η επανάληψη και ο αφηρημένος μετασχηματισμός μουσικών φράσεων, μοτίβων, στολιδιών και κυττάρων.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΡΤ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ C   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟΠ ΚΑΡΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με τον Γιάννη Παπουτσάκη
  Η μαγεία της κινηματογραφικής μουσικής στο ραδιόφωνο, με μουσικές και τραγούδια από τα πρώτα χρόνια του κινηματογράφου μέχρι σήμερα.   
 18:00   Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΥΡΙΑ με την Ευαγγελία Κουλιζάκη
  Εκπομπή λόγου. Κάθε φορά σκιαγραφείται το πορτρέτο μιας γυναίκας, από τη Σαπφώ ως τη Σύλβια Πλαθ, από την Γκάσπαρα Στάμπα ως την Καμίλ Κλοντέλ, μια φιγούρα σημαίνουσα, επαναστάτρια, καλλιτέχνης, μούσα, ποιήτρι   
 18:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο
  Κείμενα απ' όλο το φάσμα της τέχνης και της σύγχρονης ζωής, σε μια φαντασιακή, ποιητική ανάπτυξη.   
 19:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 20:00   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Ανθούλα Σταθοπούλου-Βαφοπούλου: "Μια παρουσία από την Έλενα Χουζούρη: Σταθοπούλου-Βαφοπούλου Ανθούλα", εκδόσεις Γαβριηλίδη από τη σειρά εκ νέου.   
 21:00   ΧΟΡΩΔΙΟγΡΑΦΙΕΣ με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο
  Απόψε θα μεταδοθούν χορωδιακά έργα με ορχήστρες: H σκηνή του θριάμβου από την όπερα Αΐντα του Βέρντι(1813-1901) Το Γαμήλιο Εμβατήριο, από την όπερα Λόενγκριν του Βάγκνερ(1813-1883) Ι zampognari, από την όπερα   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Samuel Barber (9 Μαρτίου 1910 – 23 Ιανουαρίου 1981), Αμερικανός συνθέτης.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Γνωστές και άγνωστες συνθέσεις της "έντεχνης δυτικής" μουσικής, κατάλληλες για ένα ευχάριστο ξεκίνημα της ημέρας.   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  - J.S.Bach: Βραδεμβούργιο Κοντσέρτο αρ.2 σε Φα μείζονα, BWV 1047 - Mieczyslaw Karlowicz: τέσσερα Πολωνικά Τραγούδια - Johann Strauss ΙΙ: Στον Ωραίο Γαλάζιο Δούναβη - Adolf Schulz-Evler: μεταγραφή για πιά   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Εκπομπή μουσικής ακρόασης με επιλογές και συσχετίσεις έργων από το βασικό ρεπερτόριο, αλλά και συνθέσεις που σπάνια ακούγονται, αλλά παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θεματικό ή μουσικό.   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Τα Μήλα των Εσπερίδων και η Τζουλιέττα Καρόρη, παρουσιάζουν τον κύκλο "Kαι εκ γυναικός τα κρείττω!"   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Ενδελεχείς μονογραφίες γνωστών ή και όχι, ζώντων ή τεθνεώτων, ανθρώπων ιδιαίτερων, μέσα απ’ το πολύτιμο έργο και το παράδειγμα της ζωής τους, διαμορφωτών της ελληνικής πραγματικότητας.   
 14:30   ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ με τον Χριστόδουλο Χάλαρη
  Λαϊκοί Οργανοπαίχτες και Τραγουδιστές.   
 15:00   ΚΑΘΩΣ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ με τον Κώστα Φασουλά
  Μια ραδιοφωνική περιήγηση σε ιστορικά λογοτεχνικά περιοδικά, μέσα από κείμενα, συνεντεύξεις, σχόλια και αναφορές που καταγράφουν το πνευματικό περιβάλλον της εποχής που κυκλοφόρησαν.   
 16:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ PAWEL KOCHANSKI.   
 18:00   ΜΥΘΟΝ ΑΓΑΣΣΑΜΕΝΟΙ με την Μαρία Χατζάρα
  Σειρά εκπομπών αφιερωμένων στην αρχαιοελληνική μυθολογία.   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 19:00   BOOKFLY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Eκπομπή για το βιβλίο και την απόλαυση της ανάγνωσης, με μια παρουσίαση βιβλίου και τον συγγραφέα στο στούντιο, προτάσεις, αναφορές και λογοτεχνικές στίξεις κάθε είδους.   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Βραδιά όπερας με έργα από το λυρικό ρεπερτόριο.   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Γνωστές και άγνωστες συνθέσεις της "έντεχνης δυτικής" μουσικής, κατάλληλες για ένα ευχάριστο ξεκίνημα της ημέρας.   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ με την Άννα Σακαλή
  Ταξίδι στον κόσμο της λογοτεχνίας και της φαντασίας. Διηγήματα ελλήνων και ξένων συγγραφέων, θρύλοι, μύθοι και παραμύθια απ’όλο τον κόσμο, αποδίδονται με τη συνοδεία της μουσικής. Έντεχνος λόγος και μουσική.   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Εκπομπή μουσικής ακρόασης με επιλογές και συσχετίσεις έργων από το βασικό ρεπερτόριο, αλλά και συνθέσεις που σπάνια ακούγονται, αλλά παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θεματικό ή μουσικό.   
 11:00   ΟΤΤΩ ΤΙΣ ΕΡΑΤΑΙ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Μια ελεύθερη περιήγηση στο χώρο και το χρόνο της μουσικής. Με αφορμή το στίχο της Σαπφούς που σημαίνει ό,τι αγαπάει, ό,τι επιθυμεί ο καθένας. Από το Γρηγοριανό Μέλος, ως τη σύγχρονη μουσική δημιουργία.   
 12:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 14:00   ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Στους καλλιτέχνες που έζησαν τα δημιουργικά τους χρόνια απ' την αρχή του Ελληνικού εικοστού αιώνα μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '50, κληρώθηκε η απεικόνιση του εσωτερικού τοπίου των ανθρώπων τότε.   
 16:00   ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Μια εκπομπή σε παραγωγή και παρουσίαση του Γιάννη Ευσταθιάδη στο Τρίτο Πρόγραμμα. Με δάνειο τίτλο από στίχο του Ερωτόκριτου, η εκπομπή αποτελείται από μικρούς, αυτόνομους κύκλους για ποικίλα μουσικά θέματα.   
 16:30   ΕΝΑ ΔΙΗΓΗΜΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ... με την Ολύνα Ξενοπούλου
  Το διήγημα, ιδιαίτερης αξίας και δύναμης λογοτεχνικό είδος, με ποικιλία ύφους και περιεχομένου, διαχρονικά αγαπητό, με επιλογές από την ελληνική και παγκόσμια παραγωγή.   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Ο BELA BARTOK ΣΕ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥ.   
 18:00   ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΠΙΑ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Κύκλος νέων εκπομπών. «Mήπως άλλαξε κανείς ποτέ του;». Αναρωτιέται ο Σεφέρης και ο Θουκυδίδης, πιο επίκαιρος παρά ποτέ, συμπυκνώνει στις φράσεις του όσα συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες. O Mπρεχτ και οι εξόριστ   
 19:00   FACTORY, ΙΔΕΕΣ/ΤΕΧΝΕΣ με τον Δημήτρη Τρίκα
  Κύκλος ραδιοφωνικών σεμιναρίων.   
 20:00   ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Συμφωνίες, κοντσέρτα, σουίτες, εισαγωγές, μουσική δωματίου και ό,τι άλλο περιλαμβάνει η πλούσια δισκοθήκη του Τρίτου Προγράμματος.   
 22:00   ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Μάρα Καλούδη
  Ηχογραφήσεις θεατρικών έργων από το ελληνικό και ξένο δραματολόγιο, που παρουσιάστηκαν από την Ελληνική Ραδιοφωνία στο παρελθόν, συμβάλλοντας δυναμικά στη διάδοση της Τέχνης του Θεάτρου.   
 00:00   ΤΑ ΠΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ με τον Γιώργο Ευσταθίου
  Εκπομπή που φιλοξενεί έργα Ελλήνων κυρίως, αλλά και ξένων σημαντικών λογοτεχνών. Με τη συνοδεία μουσικής Ελλήνων συνθετών.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠ' ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ με την Άννα Σακαλή
  Μια επιλογή με συνθέσεις "κλασικής" μουσικής, αλλά και μουσικής σε όλες τις αποχρώσεις. Για να ξεκινήσει όμορφα κι ευχάριστα, όχι μόνο η μέρα, αλλά και η εβδομάδα μας.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 15:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 20:30   ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!
  Παραδοσιακά παραμύθια από όλον τον κόσμο διασκευασμένα με ζωντάνια, κέφι και παραστατικότητα, για θέατρο στο ραδιόφωνο ! Τι θα γινόταν λοιπόν αν κλείναμε τα μάτια και αφήναμε την φαντασία μας ελεύθερη να σχε   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.