07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Ημέρα μεγαλύτερου σε διάρκεια έργου: Κοντσέρτο για Βιολί του Antonin Dvorak, στην εξαιρετική ερμηνεία της Johanna Martzy. Μαζί, θα ακουστούν και μερικά ακόμη σπουδαία έργα του Βοημού συνθέτη.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Έργα όλων των εποχών της ιστορίας της μουσικής, έργα όλων των ρευμάτων της μουσικής… Κυρίως, όμως, έργα δημοφιλή που «έγραψαν» ιστορία! Συνθέτες και ερμηνευτές που «έμειναν» στην ιστορία!   
 14:00   ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΑΛΛΗ ΑΛΕΠΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ με τον Γιώργο Γιανναράκο
  Καλεσμένη στο στούντιο του Τρίτου Προγράμματος η ΠΑΡΗ ΚΑΛΑΜΑΡΑ, Προϊσταμένη της Εφορείας Εναλίων Αρχαιοτήτων, με την οποία θα μιλήσουμε για τα υπό ίδρυσιν υποβρύχια μουσεία, καθώς και για τα τελευταία αρχαιο   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΝΙΔΙ με τον Σιδερή Πρίντεζη
  Αναφορές σε κινηματογραφικές ταινίες και θεατρικές παραστάσεις τόσο από την τρέχουσα επικαιρότητα όσο και από το αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας και τη δισκογραφία.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Henry Purcell King Arthur or the British worthy.   
 20:00   ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Σπουδές σε σημαντικούς ανθρώπους των Τεχνών και των Γραμμάτων.   
 20:30   ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ!
  Παραδοσιακά παραμύθια από όλον τον κόσμο διασκευασμένα με ζωντάνια, κέφι και παραστατικότητα, για θέατρο στο ραδιόφωνο ! Τι θα γινόταν λοιπόν αν κλείναμε τα μάτια και αφήναμε την φαντασία μας ελεύθερη να σχε   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   Ο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Συναυλία αφιερωμένη στην ημέρα της Αγίας Καικιλίας. Το σύνολο Vox Luminis υπό τη διεύθυνση του Lionel Meunier από συναυλία που έγινε στις 16 Ιουνίου 2019 στο Snape Maltings, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Aldeburgh,   
 23:00   ΜΙΝΙΜΑΛ με τον Εμμανουήλ Κατσουρέλη
  Ένας στατικός ισοκράτης, μια έμμονη συνοδεία, η διαδοχή συγχορδιών, η επανάληψη και ο αφηρημένος μετασχηματισμός μουσικών φράσεων, μοτίβων, στολιδιών και κυττάρων.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Ημέρα Αφιερώματος: Στο δεύτερο μέρος της συνάντησης, θα ακουστούν στιγμές από τη συνεργασία των Omer και Avi Avital, ενός κοντραμπασίστα της jazz κι ενός λόγιου δεξιοτέχνη του μαντολίνου, καθώς και προσωπικές   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΡΥΧΝΙΝΗ με τον Χρίστο Παπαγεωργίου
  Μουσική για τον κινηματογράφο.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟΠ ΚΑΡΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με τον Γιάννη Παπουτσάκη
  Η μαγεία της κινηματογραφικής μουσικής στο ραδιόφωνο, με μουσικές και τραγούδια από τα πρώτα χρόνια του κινηματογράφου μέχρι σήμερα.   
 18:00   Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΥΡΙΑ με την Ευαγγελία Κουλιζάκη
  Εκπομπή λόγου. Κάθε φορά σκιαγραφείται το πορτρέτο μιας γυναίκας, από τη Σαπφώ ως τη Σύλβια Πλαθ, από την Γκάσπαρα Στάμπα ως την Καμίλ Κλοντέλ, μια φιγούρα σημαίνουσα, επαναστάτρια, καλλιτέχνης, μούσα, ποιήτρι   
 18:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο
  Κείμενα απ' όλο το φάσμα της τέχνης και της σύγχρονης ζωής, σε μια φαντασιακή, ποιητική ανάπτυξη.   
 18:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο
  Roland Barthes: "Συμβάντα"   
 19:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 20:00   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Στρατής Πασχάλης: «Στίχοι ενός άλλου", από τη συγκεντρωτική έκδοση Ποιήματα 1977-2013 εκδόσεις Μεταίχμιο.   
 21:00   ΜΕΓΑΛΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ με τον Γιάννη Κατασούνη
  Αρχείο Ελληνικής Ραδιοφωνίας.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Γνωστές και άγνωστες συνθέσεις της "έντεχνης δυτικής" μουσικής, κατάλληλες για ένα ευχάριστο ξεκίνημα της ημέρας.   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  - Jean-Baptiste Arban: Fantasy and variations on a Cavatina from 'Beatrice di Tenda' by Bellini - Alfredo Casella: Sicilienne και Burlesque - Antonio Vivaldi: Κοντσέρτο για τσέλο σε ρε ελάσσονα (3ο μέρος)   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  ΙΕΡΟΣ ΜΙΝΙΜΑΛΙΣΜΟΣ - 13η Εκπομπή   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  William Boyce, François Couperin, Johann Christoph Bach, Antonio Lucio Vivaldi.   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Ενδελεχείς μονογραφίες γνωστών ή και όχι, ζώντων ή τεθνεώτων, ανθρώπων ιδιαίτερων, μέσα απ’ το πολύτιμο έργο και το παράδειγμα της ζωής τους, διαμορφωτών της ελληνικής πραγματικότητας.   
 14:30   ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ με τον Χριστόδουλο Χάλαρη
  Λαϊκοί Οργανοπαίχτες και Τραγουδιστές.   
 15:00   ΚΑΘΩΣ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ με τον Κώστα Φασουλά
  Μια ραδιοφωνική περιήγηση σε ιστορικά λογοτεχνικά περιοδικά, μέσα από κείμενα, συνεντεύξεις, σχόλια και αναφορές που καταγράφουν το πνευματικό περιβάλλον της εποχής που κυκλοφόρησαν.   
 16:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  O FRANK BRIDGE ΚΑΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ BENJAMIN BRITTEN. To 1924 ο 11χρονος Britten άκουσε τον Bridge να διευθύνει το συμφωνικό του ποίημα ‘’The Sea’’ και μαγεύτηκε. Με την ανάμνηση αυτή τον προσέγγισε το 1927 για   
 18:00   ΜΥΘΟΝ ΑΓΑΣΣΑΜΕΝΟΙ με την Μαρία Χατζάρα
  Σειρά εκπομπών αφιερωμένων στην αρχαιοελληνική μυθολογία.   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 19:00   BOOKFLY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Eκπομπή για το βιβλίο και την απόλαυση της ανάγνωσης, με μια παρουσίαση βιβλίου και τον συγγραφέα στο στούντιο, προτάσεις, αναφορές και λογοτεχνικές στίξεις κάθε είδους.   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Benjamin Britten: “Peter Grimes”. Τρίπρακτη όπερα με πρόλογο. Λιμπρέτο του Montagu Slater, βασισμένο στο αφηγηματικό ποίημα του George Crabbe “The Borough” (Η Κοινότητα). Πρωτοπαρουσιάστηκε στις 7 Ιουνίου 194   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Γνωστές και άγνωστες συνθέσεις της "έντεχνης δυτικής" μουσικής, κατάλληλες για ένα ευχάριστο ξεκίνημα της ημέρας.   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ με την Άννα Σακαλή
  Ταξίδι στον κόσμο της λογοτεχνίας και της φαντασίας. Διηγήματα ελλήνων και ξένων συγγραφέων, θρύλοι, μύθοι και παραμύθια απ’όλο τον κόσμο, αποδίδονται με τη συνοδεία της μουσικής. Έντεχνος λόγος και μουσική.   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  ΙΕΡΟΣ ΜΙΝΙΜΑΛΙΣΜΟΣ - 14η Εκπομπή   
 11:00   ΟΤΤΩ ΤΙΣ ΕΡΑΤΑΙ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Ant. Zimermann, W.A.Mozart, G. Puccini.   
 12:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 14:00   ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Στους καλλιτέχνες που έζησαν τα δημιουργικά τους χρόνια απ' την αρχή του Ελληνικού εικοστού αιώνα μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '50, κληρώθηκε η απεικόνιση του εσωτερικού τοπίου των ανθρώπων τότε.   
 15:00   Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Κατερίνα Ζαχαροπούλου
  Με αφορμή την έκθεση φωτογραφίας Stock Images η Κατερίνα Ζαχαροπούλου συναντά στην «Εποχή των Εικόνων στο Τρίτο» τον εικαστικό, φωτογράφο Πάνο Κοκκινιά. Μία συζήτηση για τις φωτογραφίες του, που δείχνουν δ   
 16:00   ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Μια εκπομπή σε παραγωγή και παρουσίαση του Γιάννη Ευσταθιάδη στο Τρίτο Πρόγραμμα. Με δάνειο τίτλο από στίχο του Ερωτόκριτου, η εκπομπή αποτελείται από μικρούς, αυτόνομους κύκλους για ποικίλα μουσικά θέματα.   
 16:30   ΕΝΑ ΔΙΗΓΗΜΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ... με την Ολύνα Ξενοπούλου
  Το διήγημα, ιδιαίτερης αξίας και δύναμης λογοτεχνικό είδος, με ποικιλία ύφους και περιεχομένου, διαχρονικά αγαπητό, με επιλογές από την ελληνική και παγκόσμια παραγωγή.   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ GEORGE BUTTERWORTH. Στα 31 χρόνια της ζωής του ο George Butterworth πρόλαβε να συνθέσει μερικά από τα ωραιότερα αγγλικά τραγούδια του πρωιμου 20ου αιώνα, και περίπου 10 έργα για   
 18:00   ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΠΙΑ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Κύκλος νέων εκπομπών. «Mήπως άλλαξε κανείς ποτέ του;». Αναρωτιέται ο Σεφέρης και ο Θουκυδίδης, πιο επίκαιρος παρά ποτέ, συμπυκνώνει στις φράσεις του όσα συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες. O Mπρεχτ και οι εξόριστ   
 19:00   FACTORY, ΙΔΕΕΣ/ΤΕΧΝΕΣ με τον Δημήτρη Τρίκα
  Κύκλος ραδιοφωνικών σεμιναρίων.   
 20:00   ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Συμφωνίες, κοντσέρτα, σουίτες, εισαγωγές, μουσική δωματίου και ό,τι άλλο περιλαμβάνει η πλούσια δισκοθήκη του Τρίτου Προγράμματος.   
 22:00   ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Μάρα Καλούδη
  Ηχογραφήσεις θεατρικών έργων από το ελληνικό και ξένο δραματολόγιο, που παρουσιάστηκαν από την Ελληνική Ραδιοφωνία στο παρελθόν, συμβάλλοντας δυναμικά στη διάδοση της Τέχνης του Θεάτρου.   
 00:00   ΤΑ ΠΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ με τον Γιώργο Ευσταθίου
  Εκπομπή που φιλοξενεί έργα Ελλήνων κυρίως, αλλά και ξένων σημαντικών λογοτεχνών. Με τη συνοδεία μουσικής Ελλήνων συνθετών.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠ' ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ με την Άννα Σακαλή
  Μια επιλογή με συνθέσεις "κλασικής" μουσικής, αλλά και μουσικής σε όλες τις αποχρώσεις. Για να ξεκινήσει όμορφα κι ευχάριστα, όχι μόνο η μέρα, αλλά και η εβδομάδα μας.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 15:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   CARTE POSTALE: ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ο μεταφραστής σε πρώτο πλάνο και σε διάλογο με τον συγγραφέα.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Ευφάνταστες μουσικές συγγένειες μεταξύ έργων διαφορετικών περιόδων.   
 20:30   ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΥΣΙΚΗ
  Μουσικές προτάσεις του Τρίτου Προγράμματος.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΣΗΜΕΙΟ ART με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή "Σημείο Art" στo πλαίσιo της σειράw εκπομπών "Όλα τα Πρωινά του Τρίτου". Δρώμενα Τέχνης και Πολιτισμού και φυσικά μουσική.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΔΩΜΑΤΙΟ 432 με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Επιλεγμένες συναυλίες μουσικής δωματίου από την EBU.   
 15:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 16:00   ΠΡΟΒΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη   
 16:30   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΕΣΘΕΝΤΑ ΗΧΟ με την Όλγα Παπά
  Μια εκπομπή - δρώμενο - στοχασμός στις διαστάσεις της πνευματικότητας και του Ιερού ως ανάγκη στην καθημερινότητά μας. Μια εκπομπή συν-δημιουργίας με τους ακροατές.   
 18:00   Ο 9,58 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ - Τα κλασικά της Θεσσαλονίκης με τον Θανάση Γωγάδη
  Ο 9.58 FM του Ραδιοφωνικού Σταθμού Μακεδονίας της ΕΡΤ3 ρίχνει γέφυρες συνεργασίας με το Τρίτο Πρόγραμμα.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Jacopo Peri, Henry Purcell, Alfonso el Sabio, Cantigas de Santa Maria.   
 20:00   ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ με τη Βίκυ Τσιανίκα
  Μια εκπομπή που απευθύνεται στους ελεύθερους στοχαστές και τους εραστές της τέχνης   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΜΕΛΑΝΗΣ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ιστορίες που ταξίδεψαν σε φάκελο αλληλογραφίας… Λόγια που έγραψαν και αντάλλαξαν άνθρωποι της Ποίησης, της Λογοτεχνίας, της Μουσικής, της Ιστορίας, του Θεάτρου, των Εικαστικών…   
 22:00   WORLD MUSIC ΤΑ ΕΓΓΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΑΝ με τον Θάνο Φουργιώτη   
 23:00   ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΖΑΖ με τον Πανταζή Τσάρα
  Κάθε Τρίτη στις 23:00 το βράδυ ο Πανταζής Τσάρας σας ξεναγεί σ’ ένα μουσικό ταξίδι σε κλασικές στιγμές της αμερικανικής και της διεθνούς μουσικής σκηνής.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Η Τζουλιέττα Καρόρη παρουσιάζει μεγάλα και μικρά μουσικά γεγονότα, ειδήσεις, συναυλίες και Φεστιβάλ της Ελλάδας και του εξωτερικού.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 15:00   Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Μια εκπομπή που παίρνει αφορμές και από την πολιτιστική επικαιρότητα.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:30   Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ με τον Απόστολο Διαμαντή
  Η εκπομπή θα διατρέξει την ιστορία των εθνών και των πολιτισμών, έτσι όπως αυτή αντανακλάται στην μουσική.   
 18:00   ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ... ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ με τον Νίκο Ξανθούλη
  Η σκηνή της όπερας, η Λυρική Τέχνη, οι άνθρωποι και τα έργα τους.   
 19:00   VOX AETERNA με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Έργα θρησκευτικής μουσικής.   
 20:00   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.00 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.