07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Δεύτερη εκπομπή με έργα του Niccolò Paganini (1782- 1840): Kοντσέρτο για βιολί και ορχήστρα αριθμός 2, σε σι ελάσσονα, έργο 7. Τον Julian Sitkovetsky συνοδεύει η Ορχήστρα Νέων της Ραδιοφωνίας της Μόσχας υπό το   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  * Stanislaw Moniuszko: Mazurka από το έργο «Jawnuta» * Anton Wilhelm Solnitz: Συμφωνία σε λα μείζονα έργο 3 αρ.4 για έγχορδα και κοντίνουο * Fernando Sor: «Εισαγωγή και παραλλαγές» με τίτλο O cara armonia πά   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Piano encores (3η εκπομπή).   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Το φεστιβάλ Women Composing in the Balkans, που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στις 27-29 Σεπτεμβρίου από το ελληνικό Metheξis Ensembleστο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, είναι υποψήφιο για το Innovation   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Ενδελεχείς μονογραφίες γνωστών ή και όχι, ζώντων ή τεθνεώτων, ανθρώπων ιδιαίτερων, μέσα απ’ το πολύτιμο έργο και το παράδειγμα της ζωής τους, διαμορφωτών της ελληνικής πραγματικότητας.   
 14:30   ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ με τον Χριστόδουλο Χάλαρη
  Λαϊκοί Οργανοπαίχτες και Τραγουδιστές.   
 15:00   ΚΑΘΩΣ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ με τον Κώστα Φασουλά
  Μια ραδιοφωνική περιήγηση σε ιστορικά λογοτεχνικά περιοδικά, μέσα από κείμενα, συνεντεύξεις, σχόλια και αναφορές που καταγράφουν το πνευματικό περιβάλλον της εποχής που κυκλοφόρησαν.   
 16:00   Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  ΠΡΩΙΜΕΣ ΚΑΙ ΩΡΙΜΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥ MISCHA ELMAN. Ο Ρωσοεβραϊκής καταγωγής Αμερικανός βιολιστής προωθήθηκε 13χρονος το 1904 στους διεθνείς μουσικούς κύκλους από τον δάσκαλό του Leopold Auer, και μέχρι το 1914   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Giuseppe Verdi: “Otello”. Όπερα σε 4 πράξεις. Λιμπρέτο του Arrigo Boito, βασισμένο στο ομώνυμο θεατρικό έργο του Shakespeare. Πρωτοπαρουσιάστηκε στο Teatro alla Scala στο Μιλάνο, στις 5 Φεβρουαρίου 1887. «Για   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Tρίτη εκπομπή με έργα του Niccolò Paganini (1782-1840): παραλλαγές πάνω στον βρετανικό εθνικό ύμνο God Save the King, έργο 9, σονάτα για βιολί και κιθάρα σε μι ελάσσονα, αριθμός 6 από το έργο 3, Οι μάγισσες, έ   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ με την Άννα Σακαλή
  Ένα αφιέρωμα για την Εθνική γιορτή (25η Μαρτίου), που σηματοδοτεί την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης ενάντια στην Οθωμανική κυριαρχία το 1821. Πως ζούσαν όμως μέχρι τότε οι σκλαβωμένοι Έλληνες? Παναγής Σκουζ   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Piano encores (4η εκπομπή).   
 11:00   ΟΤΤΩ ΤΙΣ ΕΡΑΤΑΙ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Nikolai Rimsky-Korsakov, Mili Alexeyevich Balakirev, Maurice Ravel, Vasco M.N. Pereira.   
 12:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 14:00   ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Στους καλλιτέχνες που έζησαν τα δημιουργικά τους χρόνια απ' την αρχή του Ελληνικού εικοστού αιώνα μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '50, κληρώθηκε η απεικόνιση του εσωτερικού τοπίου των ανθρώπων τότε.   
 15:00   Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Κατερίνα Ζαχαροπούλου
  Καλεσμένος ο ζωγράφος Απόστολος Γεωργίου . Μας μιλά για τη ζωγραφική του και τις ιστορίες της, τον τρόπο που αντιλαμβάνεται την τέχνη σήμερα, τον τρόπο που βιώνει το εργαστήριό του. Ακούγονται οι φωνές των: Γιώ   
 16:00   ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Μια εκπομπή σε παραγωγή και παρουσίαση του Γιάννη Ευσταθιάδη στο Τρίτο Πρόγραμμα. Με δάνειο τίτλο από στίχο του Ερωτόκριτου, η εκπομπή αποτελείται από μικρούς, αυτόνομους κύκλους για ποικίλα μουσικά θέματα.   
 16:30   ΕΝΑ ΔΙΗΓΗΜΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ... με την Ολύνα Ξενοπούλου
  Διονύσιος Σολωμός:« Η Γυναίκα της Ζάκυθος». Τιμώντας την Εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου η εκπομπή «Ένα διήγημα μια ανάσα» την Κυριακή 24-03-2019, παρουσιάζει ένα από τα κορυφαία έργα του νεοελληνικού λόγου, τ   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  O ENRIQUE GRANADOS ΚΑΙ Ο ISΑAC ALBENIZ ΣΥΝΘEΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ JOAQUIN MALATS Αγαπημένος πιανίστας της Ισπανίας από το 1896 ως τον πρώιμο θάνατό του το 1912 ο Joaquin Malats υπήρξε φίλος του Granados που του αφιέρω   
 18:00   ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΠΙΑ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Κύκλος νέων εκπομπών. «Mήπως άλλαξε κανείς ποτέ του;». Αναρωτιέται ο Σεφέρης και ο Θουκυδίδης, πιο επίκαιρος παρά ποτέ, συμπυκνώνει στις φράσεις του όσα συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες. O Mπρεχτ και οι εξόριστ   
 19:00   FACTORY, ΙΔΕΕΣ/ΤΕΧΝΕΣ με τον Δημήτρη Τρίκα
  Στο στούντιο ο σπουδαίος φιλόλογος, μεταφραστής και για 15 χρόνια διδάσκων ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία στο παν/μιο της Λειψίας, Συμεών Σταμπουλού, (εκδόσεις Gutenberg) Λόγος για τo μέγιστο των έργων του αρχα   
 20:00   ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Συμφωνίες, κοντσέρτα, σουίτες, εισαγωγές, μουσική δωματίου και ό,τι άλλο περιλαμβάνει η πλούσια δισκοθήκη του Τρίτου Προγράμματος.   
 22:00   ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Μάρα Καλούδη
  «Αναγνωσταράς» - «Στα Λημέρια του ΄21» - «Νικηταράς» - «Ο Αρχηγός της Σάμου Λυκούργος Λογοθέτης» (4 Μονόπρακτα ) του Σπύρου Μελά Τέσσερα από τα δώδεκα μονόπρακτα με ιστορικό περιεχόμενο, που παρουσιάζουν σ   
 00:00   ΤΑ ΠΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ με τον Γιώργο Ευσταθίου
  ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ «ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ». Παραγωγή: Γιώργος Ν. Ευσταθίου. Από την ραδιοφωνική σειρά των 60 ημίωρων επεισοδίων του Τρίτου «ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ» (πρώτη μετάδοση 2012), στ   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη
  Μια εκπομπή με επιλογές κλασικής μουσικής από την Αναγέννηση μέχρι και τις μέρες μας. Αγαπημένα «χιτ» αλλά και λιγότερο γνωστές δημιουργίες των μεγάλων συνθετών, όπως και έργα ελασσόνων μουσουργών, είναι το αντ   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠ' ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ με την Άννα Σακαλή
  Διπλή γιορτή σήμερα. Θρησκευτική και εθνική γιορτή. Θρησκευτική γιατί γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και Εθνική γιατί η μέρα αυτή σηματοδοτεί την έναρξη της Ελληνικής επανάστασης ενάντια στην Οθωμανικ   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 13:00   ΡΗΓΑΣ - ΣΟΛΩΜΟΣ - ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ (ΜΟΥΣΙΚΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΗΡΩΔΕΙΟ 1998)   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Δίπτυχο αφιέρωμα στη soprano coloratura Rita Streich (1920- 1987). Γεννήθηκε στο Barnaul της Σιβηρίας, που ανήκε τότε στην πρώην Σοβιετική Ένωση. Η μητέρα της ήταν Ρωσίδα ενώ ο πατέρας της Γερμανός, που φυλακίσ   
 15:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   CARTE POSTALE: ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ο μεταφραστής σε πρώτο πλάνο και σε διάλογο με τον συγγραφέα.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Ευφάνταστες μουσικές συγγένειες μεταξύ έργων διαφορετικών περιόδων.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  Λέξεις και αποφθεγματικές φράσεις από το έργο του Καζαντζάκη, αναφορές στα είδη λόγου, στα οποία ο συγγραφέας διέπρεψε, παρουσίαση αποσπασμάτων από σύγχρονες μελέτες επάνω στη γλώσσα του Καζαντζάκη ή τη   
 20:05   ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΥΣΙΚΗ
  Μουσικές προτάσεις του Τρίτου Προγράμματος.   
 20:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο
  Το χρονικό της δολοφονίας της γυναίκας του Λουί Αλτουσέρ από τον ίδιο, έτσι όπως τα αφηγείται στην αυτοβιογραφία του :"Το μέλλον διαρκεί πολύ".   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Γερμανία: Βερολίνο Θα μεταδοθεί η συναυλία που έγινε την 11 Οκτωβρίου του 2018 με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Βερολίνου υπό τη διεύθυνση του Jakub Hrůša, να ερμηνεύει τα εξής έργα: * Antonín Dvořák: Το Χρυ   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή "Kiss my Art" στα πλαίσια του "Όλα του Πρωινά του Τρίτου". Δρώμενα Τέχνης και Πολιτισμού και φυσικά μουσική.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 13:00   ΔΩΜΑΤΙΟ 432 με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Ισπανία: Μαδρίτη Φιλοξενούμενοι στο Δωμάτιο 432 η βιολονίστα Yulia Iglinova, ο τσελίστας Javier Albarés και ο πιανίστας Daniel del Pino. Το πρόγραμμα: * Clara Schumann: Τρίο με πιάνο σε σολ ελάσσονα έργο 17   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Δίπτυχο αφιέρωμα στη soprano coloratura Rita Streich (1920- 1987). Γεννήθηκε στο Barnaul της Σιβηρίας, που ανήκε τότε στην πρώην Σοβιετική Ένωση. Η μητέρα της ήταν Ρωσίδα ενώ ο πατέρας της Γερμανός, που φυλακίσ   
 15:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 16:30   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΕΣΘΕΝΤΑ ΗΧΟ με την Όλγα Παπά
  Μια εκπομπή - δρώμενο - στοχασμός στις διαστάσεις της πνευματικότητας και του Ιερού ως ανάγκη στην καθημερινότητά μας. Μια εκπομπή συν-δημιουργίας με τους ακροατές.   
 18:00   Ο 9,58 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ - Τα κλασικά της Θεσσαλονίκης με τον Θανάση Γωγάδη
  Ο 9.58 FM του Ραδιοφωνικού Σταθμού Μακεδονίας της ΕΡΤ3 ρίχνει γέφυρες συνεργασίας με το Τρίτο Πρόγραμμα.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Jean-Philippe Rameau: Anacréon.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  Λέξεις και αποφθεγματικές φράσεις από το έργο του Καζαντζάκη, αναφορές στα είδη λόγου, στα οποία ο συγγραφέας διέπρεψε, παρουσίαση αποσπασμάτων από σύγχρονες μελέτες επάνω στη γλώσσα του Καζαντζάκη ή τη   
 20:05   ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ με τη Βίκυ Τσιανίκα
  Μια εκπομπή που απευθύνεται στους ελεύθερους στοχαστές και τους εραστές της τέχνης   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΜΕΛΑΝΗΣ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ιστορίες που ταξίδεψαν σε φάκελο αλληλογραφίας… Λόγια που έγραψαν και αντάλλαξαν άνθρωποι της Ποίησης, της Λογοτεχνίας, της Μουσικής, της Ιστορίας, του Θεάτρου, των Εικαστικών…   
 22:00   Η ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΗΧΩΝ ΣΤΗN ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ με τον Απόστολο Άννη   
 23:00   ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΖΑΖ με τον Πανταζή Τσάρα
  Κάθε Τρίτη στις 23:00 το βράδυ ο Πανταζής Τσάρας σας ξεναγεί σ’ ένα μουσικό ταξίδι σε κλασικές στιγμές της αμερικανικής και της διεθνούς μουσικής σκηνής.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Η Τζουλιέττα Καρόρη παρουσιάζει μεγάλα και μικρά μουσικά γεγονότα, ειδήσεις, συναυλίες και Φεστιβάλ της Ελλάδας και του εξωτερικού.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 13:00   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Βρετανία: Φεστιβάλ Proms Θα μεταδοθεί η συναυλία που έδωσαν στις 6 Σεπτεμβρίου 2018 οι Tallis Scolars υπό τη διεύθυνση του Peter Philips παρουσιάζοντας ένα πρόγραμμα βασισμένο στην παλιά λειτουργική Χριστιανι   
 14:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Αφιέρωμα στον Ισπανό τενόρο Miguel Fleta (1897-1938), ένα από πιο εντυπωσιακά φαινόμενα της τέχνης του bel canto και ειδικότερα της δύσκολης τεχνικής messa di voce. «…Αλχημιστής και μάγος λεπτεπίλεπτων αποχ   
 15:00   Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Μια εκπομπή που παίρνει αφορμές και από την πολιτιστική επικαιρότητα.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:30   Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ με τον Απόστολο Διαμαντή
  Το Βασιλικό Θέατρο και τα «Ορεστειακά».   
 18:00   ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ... ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ με τον Νίκο Ξανθούλη
  Η σκηνή της όπερας, η Λυρική Τέχνη, οι άνθρωποι και τα έργα τους.   
 19:00   VOX AETERNA με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Έργα θρησκευτικής μουσικής.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  Λέξεις και αποφθεγματικές φράσεις από το έργο του Καζαντζάκη, αναφορές στα είδη λόγου, στα οποία ο συγγραφέας διέπρεψε, παρουσίαση αποσπασμάτων από σύγχρονες μελέτες επάνω στη γλώσσα του Καζαντζάκη ή τη   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.00 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:30   ΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ- ΚΟΙΝΑ ΑΦΗΓΗΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ με την Λένια Ζαφειροπούλου
  Οδηγήστε με στον βωμό. Από τις απαρχές της, η ανθρωπότητα επιβάλλει στον εαυτό της την θυσία ως προληπτικό φόρο προς τον θάνατο, ως εθελούσια στέρηση για να προχωρήσουν άλλοι απρόσκοπτα στον δρόμο της ζωής. Η α   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 13:00   ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Έργα όλων των εποχών της ιστορίας της μουσικής, έργα όλων των ρευμάτων της μουσικής… Κυρίως, όμως, έργα δημοφιλή που «έγραψαν» ιστορία! Συνθέτες και ερμηνευτές που «έμειναν» στην ιστορία!   
 14:00   ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΑΛΛΗ ΑΛΕΠΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ με τον Γιώργο Γιανναράκο
  Μια εκπομπή με θέματα της επικαιρότητας από το χώρο της τέχνης και του πολιτισμού. Της δικής της επικαιρότητας.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΝΙΔΙ με τον Σιδερή Πρίντεζη
  Αναφορές σε κινηματογραφικές ταινίες και θεατρικές παραστάσεις τόσο από την τρέχουσα επικαιρότητα όσο και από το αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας και τη δισκογραφία.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Έργα και ημέρες, Μουσική και Μουσικοί, του Μεσαίωνα της Αναγέννησης και της εποχής του Baroque.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  Λέξεις και αποφθεγματικές φράσεις από το έργο του Καζαντζάκη, αναφορές στα είδη λόγου, στα οποία ο συγγραφέας διέπρεψε, παρουσίαση αποσπασμάτων από σύγχρονες μελέτες επάνω στη γλώσσα του Καζαντζάκη ή τη   
 20:05   ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Σπουδές σε σημαντικούς ανθρώπους των Τεχνών και των Γραμμάτων.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   Ο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  100 + 1 χρόνια από την ίδρυση της Ορχήστρας του Cleveland Ηχογραφήσεις από το αρχείο μιας από τις Big Five της Αμερικής υπό τη διεύθυνση τριών σπουδαίων μαέστρων που άφησαν το δικό τους στίγμα στην πορεία της   
 23:00   ΜΙΝΙΜΑΛ με τον Εμμανουήλ Κατσουρέλη
  Ένας στατικός ισοκράτης, μια έμμονη συνοδεία, η διαδοχή συγχορδιών, η επανάληψη και ο αφηρημένος μετασχηματισμός μουσικών φράσεων, μοτίβων, στολιδιών και κυττάρων.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟΠ ΚΑΡΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με τον Γιάννη Παπουτσάκη
  Η μαγεία της κινηματογραφικής μουσικής στο ραδιόφωνο, με μουσικές και τραγούδια από τα πρώτα χρόνια του κινηματογράφου μέχρι σήμερα.   
 18:00   Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΥΡΙΑ με την Ευαγγελία Κουλιζάκη
  Εκπομπή λόγου. Κάθε φορά σκιαγραφείται το πορτρέτο μιας γυναίκας, από τη Σαπφώ ως τη Σύλβια Πλαθ, από την Γκάσπαρα Στάμπα ως την Καμίλ Κλοντέλ, μια φιγούρα σημαίνουσα, επαναστάτρια, καλλιτέχνης, μούσα, ποιήτρι   
 18:30   ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΥΣΙΚΗ
  Μουσικές προτάσεις του Τρίτου Προγράμματος.   
 19:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  Λέξεις και αποφθεγματικές φράσεις από το έργο του Καζαντζάκη, αναφορές στα είδη λόγου, στα οποία ο συγγραφέας διέπρεψε, παρουσίαση αποσπασμάτων από σύγχρονες μελέτες επάνω στη γλώσσα του Καζαντζάκη ή τη   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.00 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 22:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Manuel de Falla.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.