07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  18η εκπομπή ενός κύκλου με κοντσέρτα προκλασικών και κλασικών συνθετών: Wolfgang Amadeus Mozart: κοντσέρτο για βιολί και ορχήστρα αριθμός 5, σε λα μείζονα, Κ. 219, γνωστό με την επωνυμία Τουρκικό. Τον βιολιστ   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  - Jozef Elsner: Eισαγωγή «Η Ηχώ του Δάσους» - Petko Stainov: «Ιππείς» μπαλάντα για χορωδία - Franz Schubert: 6 γερμανικοί χοροί D. 820 - Robert Schumann: Φανταστικά κομμάτια έργο 73 αρ.1 - Heinrich Schütz   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Εκπομπή μουσικής ακρόασης με επιλογές και συσχετίσεις έργων από το βασικό ρεπερτόριο, αλλά και συνθέσεις που σπάνια ακούγονται, αλλά παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θεματικό ή μουσικό.   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Henry Purcell Bonduca Georg Friedrich Handel, Αγριππίνα Lodovico Grossi da Viadana Sinfonie musicali   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Η προσωπική επιλογή σήμερα, σε σπρώχνει να επιλέξεις ως σωτήριο εκείνο που σε αφανίζει. ~Γιώργος Μανιώτης Το Τρίτο Πρόγραμμα παρουσιάζει μέσα απ’ την εκπομπή Τιμής Ένεκεν του Δαυίδ Ναχμία, τον θεατρικό συγγ   
 15:00   ΚΑΘΩΣ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ με τον Κώστα Φασουλά
  Μια ραδιοφωνική περιήγηση σε ιστορικά λογοτεχνικά περιοδικά, μέσα από κείμενα, συνεντεύξεις, σχόλια και αναφορές που καταγράφουν το πνευματικό περιβάλλον της εποχής που κυκλοφόρησαν.   
 16:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  ALEXANDER MACKENZIE : ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΗΣ ΤΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ. O Σκώτος Alexander Mackenzie συνέβαλλε καθοριστικά στην αναγέννηση της βρετανικής μουσικής τον ύστερο 19ο αιώνα, δραστηριοποιούμενο   
 18:00   ΜΥΘΟΝ ΑΓΑΣΣΑΜΕΝΟΙ με την Μαρία Χατζάρα
  Σειρά εκπομπών αφιερωμένων στην αρχαιοελληνική μυθολογία.   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 19:00   BOOKFLY με τον Δημήτρη Τρίκα
  «Ανεπιθύμητο παρελθόν…»! Οι φάκελοι κοινωνικών φρονημάτων καταστράφηκαν στην πυρά με τη συναίνεση όλων των κομμάτων – (πλην ΠΑΣΟΚ για λόγους σκοπιμότητας στην περίοδο της συγκυβέρνησης Ν.Δ. – Συνασπισμού, του   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Jules Massenet : “Thaïs”. Όπερα σε 3 πράξεις και 7 εικόνες. Λιμπρέτο του Louis Gallet, βασισμένο στην ομώνυμη νουβέλα του Anatole France. Πρωτοπαρουσιάστηκε στο Παρίσι, στην Opéra Garnier, στις 16 Μαρτίου 1894   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα (E)
  Τέταρτη εκπομπή με ιστορικές ηχογραφήσεις συνθέσεων του Gustav Mahler (1860-1911): Συμφωνία αρ.2, γνωστή με την επωνυμία Της Αναστάσεως. Τραγουδούν η Νοτιοαφρικανή υψίφωνος Mimi Coertse και η Αφροαμ   
 17:15   CARTE POSTALE: ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ο μεταφραστής σε πρώτο πλάνο και σε διάλογο με τον συγγραφέα.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Ευφάνταστες μουσικές συγγένειες μεταξύ έργων διαφορετικών περιόδων.   
 20:05   ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΥΣΙΚΗ
  Μουσικές προτάσεις του Τρίτου Προγράμματος.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη (E)
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Πέμπτη εκπομπή με ιστορικές ηχογραφήσεις συνθέσεων του Gustav Mahler (1860-1911): Συμφωνία αρ.2, γνωστή με την επωνυμία Της Αναστάσεως. Τραγουδούν η Νοτιοαφρικανή υψίφωνος Mimi Coertse και η Αφροαμερικανίδα με   
 14:00   ΔΩΜΑΤΙΟ 432 με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Επιλεγμένες συναυλίες μουσικής δωματίου από την EBU.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 18:00   Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ με τον Γιάννη Κατσαούνη
  Από το αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell, Missa Salve intemerata Άσπιλη Thomas Tallis.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ με τη Βίκυ Τσιανίκα
  Μια εκπομπή που απευθύνεται στους ελεύθερους στοχαστές και τους εραστές της τέχνης   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΜΕΛΑΝΗΣ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ιστορίες που ταξίδεψαν σε φάκελο αλληλογραφίας… Λόγια που έγραψαν και αντάλλαξαν άνθρωποι της Ποίησης, της Λογοτεχνίας, της Μουσικής, της Ιστορίας, του Θεάτρου, των Εικαστικών…   
 22:00   ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ
  Μονόπρακτα έργα από το Αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.   
 23:00   ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΖΑΖ με τον Πανταζή Τσάρα
  Κάθε Τρίτη στις 23:00 το βράδυ ο Πανταζής Τσάρας σας ξεναγεί σ’ ένα μουσικό ταξίδι σε κλασικές στιγμές της αμερικανικής και της διεθνούς μουσικής σκηνής.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με την Τζουλιέττα Καρόρη και τον Διονύση Μαλλούχο
  Η Τζουλιέττα Καρόρη και ο Διονύσης Μαλλούχος στο πλαίσιο της εκπομπής "Όλα τα πρωινά του Τρίτου" παρουσιάζουν μεγάλα και μικρά μουσικά γεγονότα, ειδήσεις, συναυλίες και Φεστιβάλ της Ελλάδας και του εξωτερικού   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα (E)
  Έκτη και τελευταία εκπομπή με ιστορικές ηχογραφήσεις συνθέσεων του Gustav Mahler (1860-1911): Τραγούδια για νεκρά παιδιά – Kindertotenlieder, για φωνή και ορχήστρα, σε ποίηση Friedrich Rückert. Τραγουδά - σε   
 14:00   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 15:00   Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Μια εκπομπή που παίρνει αφορμές και από την πολιτιστική επικαιρότητα.   
 17:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:30   Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ με τον Απόστολο Διαμαντή
  Τα λαϊκά αστυνομικά περιοδικά του μεσοπολέμου. Η Μάσκα και το Μυστήριον..   
 18:00   ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ... ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ με τον Νίκο Ξανθούλη
  Η σκηνή της όπερας, η Λυρική Τέχνη, οι άνθρωποι και τα έργα τους.   
 19:00   VOX AETERNA με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Έργα θρησκευτικής μουσικής.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.05 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:30   ΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ- ΚΟΙΝΑ ΑΦΗΓΗΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ με την Λένια Ζαφειροπούλου
  Πετρούπολη-Πετρογκράντ-Λενινγκράντ: Η πολυώνυμη πόλη των λογοτεχνών 2. Ένα διμερές αφιέρωμα στην Πετρούπολη, στο ιδιοφυές και δυσοίωνο δημιούργημα του Μεγάλου Πέτρου: παρέα με την μεταφράστρια Βιργινία Γαλανο   
 23:00   INTERCITY με τον Θάνο Φουργιώτη   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη (E)
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 13:00   ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Έργα όλων των εποχών της ιστορίας της μουσικής, έργα όλων των ρευμάτων της μουσικής… Κυρίως, όμως, έργα δημοφιλή που «έγραψαν» ιστορία! Συνθέτες και ερμηνευτές που «έμειναν» στην ιστορία!   
 14:00   ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΑΛΛΗ ΑΛΕΠΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ με τον Γιώργο Γιανναράκο (E)
  Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ Καλεσμένος στο στούντιο του Τρίτου Προγράμματος ο ψυχίατρος και σκηνοθέτης ΛΑΜΠΡΟΣ ΓΙΩΤΗΣ, από τους επιμελητές του βιβλίου "Η ΣΥΜΒΟΛ   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό (E)
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Claudio Giovanni Antonio Monteverdi Combatimento di Tankredi et Clorinda Monteverdi, Paliatsaras, Jean - Baptiste Lully Les amants magnifiques comedie -ballet   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Σπουδές σε σημαντικούς ανθρώπους των Τεχνών και των Γραμμάτων.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   Ο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Ποικίλα, διάσπαρτα ίσως και ξεχασμένα «μουσικά γράμματα» της EBU καθώς και αποσπάσματα από συναυλίες, φεστιβάλ και διαγωνισμούς.   
 23:00   ΜΙΝΙΜΑΛ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Ένας στατικός ισοκράτης, μια έμμονη συνοδεία, η διαδοχή συγχορδιών, η επανάληψη και ο αφηρημένος μετασχηματισμός μουσικών φράσεων, μοτίβων, στολιδιών και κυττάρων.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗ ΜΕΡΑ με τον Γιάννη Κατσαούνη   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 13:00   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΡΥΧΝΙΝΗ με τον Χρίστο Παπαγεωργίου
  Μουσική για τον κινηματογράφο.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟΠ ΚΑΡΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με τον Γιάννη Παπουτσάκη
  Η μαγεία της κινηματογραφικής μουσικής στο ραδιόφωνο, με μουσικές και τραγούδια από τα πρώτα χρόνια του κινηματογράφου μέχρι σήμερα.   
 18:00   Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΥΡΙΑ με την Ευαγγελία Κουλιζάκη
  Εκπομπή λόγου. Κάθε φορά σκιαγραφείται το πορτρέτο μιας γυναίκας, από τη Σαπφώ ως τη Σύλβια Πλαθ, από την Γκάσπαρα Στάμπα ως την Καμίλ Κλοντέλ, μια φιγούρα σημαίνουσα, επαναστάτρια, καλλιτέχνης, μούσα, ποιήτρι   
 18:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο (E)
  Κατερίνα Χανδρινού: "Κόρκυρα".   
 19:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.05 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 22:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Αφιέρωμα στον Γερμανό συνθέτη Φέλιξ Μέντελσον- Μπαρτόλντυ (Felix Mendelson-Bartholdy, 3 Φεβρουαρίου 1809 - 4 Νοεμβρίου 1847)   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Γνωστές και άγνωστες συνθέσεις της "έντεχνης δυτικής" μουσικής, κατάλληλες για ένα ευχάριστο ξεκίνημα της ημέρας.   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Εκπομπή μουσικής ακρόασης με επιλογές και συσχετίσεις έργων από το βασικό ρεπερτόριο, αλλά και συνθέσεις που σπάνια ακούγονται, αλλά παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θεματικό ή μουσικό.   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Anthony Holborne, John Dowland, Matthew Locke   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  -Η προσωπική επιλογή σήμερα, σε σπρώχνει να επιλέξεις ως σωτήριο εκείνο που σε αφανίζει. ~Γιώργος Μανιώτης Το Τρίτο Πρόγραμμα παρουσιάζει μέσα απ’ την εκπομπή Τιμής Ένεκεν του Δαυίδ Ναχμία, τον θεατρικό συγγρα   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Ο EDVARD GRIEG ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΝΟΡΒΗΓΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ Εξ αγχιστείας συγγενής της μητέρας του Edvard Grieg, ο επιφανής Νορβηγός βιολιστής και συνθέτης Ole Bull, ήταν εκείνος που έπεισε τους γονείς του να τον στ   
 18:00   ΜΥΘΟΝ ΑΓΑΣΣΑΜΕΝΟΙ με την Μαρία Χατζάρα
  Σειρά εκπομπών αφιερωμένων στην αρχαιοελληνική μυθολογία.   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 19:00   BOOKFLY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Eκπομπή για το βιβλίο και την απόλαυση της ανάγνωσης, με μια παρουσίαση βιβλίου και τον συγγραφέα στο στούντιο, προτάσεις, αναφορές και λογοτεχνικές στίξεις κάθε είδους.   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Βραδιά όπερας με έργα από το λυρικό ρεπερτόριο.   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.