07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Ένατη εκπομπή ενός κύκλου με κοντσέρτα προκλασικών και κλασικών συνθετών: Carl Stamitz: κοντσέρτο για φαγκότο και ορχήστρα, σε φα μείζονα. Τον φαγκοτίστα George Zukerman συνοδεύει η Ορχήστρα Δωματίου της Β   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ με την Άννα Σακαλή
  «Ο νεαρός ηθοποιός» του Αλέξανδρου Δουμά (πατέρα). Ο Αλέξανδρος Δουμάς (πατήρ) - 1802-1870- ήταν Γάλλος συγγραφέας γνωστός κυρίως για τα ιστορικά του μυθιστορήματα. Πολλά από αυτά (Ο κόμης Μοντεχρήστος, Οι   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  ΒΟΥΝΑ-ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 4ο   
 11:00   ΟΤΤΩ ΤΙΣ ΕΡΑΤΑΙ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Ludwig Van Beethoven, Gaetano Maria Donizetti, Felix Mendelssohn.   
 12:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 14:00   ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Στους καλλιτέχνες που έζησαν τα δημιουργικά τους χρόνια απ' την αρχή του Ελληνικού εικοστού αιώνα μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '50, κληρώθηκε η απεικόνιση του εσωτερικού τοπίου των ανθρώπων τότε.   
 15:00   Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Κατερίνα Ζαχαροπούλου
  Την εικαστικό και καθηγήτρια Τέχνης και Design στην Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Μαρία Παπαδημητρίου φιλοξενεί η Κατερίνα Ζαχαροπούλου στην Εποχή των Εικό   
 16:00   ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Μια εκπομπή σε παραγωγή και παρουσίαση του Γιάννη Ευσταθιάδη στο Τρίτο Πρόγραμμα. Με δάνειο τίτλο από στίχο του Ερωτόκριτου, η εκπομπή αποτελείται από μικρούς, αυτόνομους κύκλους για ποικίλα μουσικά θέματα.   
 16:30   ΕΝΑ ΔΙΗΓΗΜΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ... με την Ολύνα Ξενοπούλου
  Εκπομπή αφιερωμένη στον Κοσμά Πολίτη, έναν από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της πεζογραφίας της γενιάς του ’30 (έφυγε από τη ζωή στις 23-02- 1974). Θα παρουσιαστεί απόσπασμα από το διήγημα «Mαρίνα» της   
 17:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  ΤΡΕΙΣ ‘’ΜΟΥΣΕΣ’’ ΤΟΥ JOAQUIN TURINA. Συνδυάζοντας το ανδαλουσιάνικο φολκλόρ,το στυλ του δασκάλου του στο Παρίσι Vincent d’Indy και το υστερορομαντικό ιδίωμα, ο Joaquin Turina αναδείχθηκε σε έναν από τους σημαντ   
 18:00   ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΠΙΑ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  “...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΥΤΕ ΔΙΑΡΚΕΙ..." Ο ήρωας της σημερινής ραδιοφωνικής ταινίας βρίσκει μια ξεχασμένη απόδειξη στο τραπέζι κι αποφασίζει να τη φυλάξει ως ίχνος μιας αγάπης που αντιστέκεται και πασχ   
 19:00   FACTORY, ΙΔΕΕΣ/ΤΕΧΝΕΣ με τον Δημήτρη Τρίκα
  Κύκλος ραδιοφωνικών σεμιναρίων για τη σκέψη του 20ου αιώνα. Βάλτερ Μπένγιαμιν/Walter Benjamin...Επεισόδιο 1ο. "Για να χαθείς σε μια πόλη όπως χάνεσαι σε ένα δάσος χρειάζεσαι εκπαίδευση"... Με τον επίκουρο κ   
 22:00   ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με την Μάρα Καλούδη
  Peter Shaffer: « Άσκηση Πέντε Δακτύλων» Ένας από τους πιο επιτυχημένους Βρετανούς θεατρικούς συγγραφείς, ο Peter Shaffer, βραβευμένος με Oscar και Tony Award για τα έργα του" Equus" και "Amadeus" (Oscar σεναρ   
 00:00   ΤΑ ΠΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ με τον Γιώργο Ευσταθίου
  Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ του Γιάννη Νεγρεπόντη Αγαπούσε να περπατάει αργά το βράδυ στους στενούς εμπορικούς δρόμους. Αυτή την ώρα, άδειοι από τις άπληστες χειρονομίες των εμπόρων, από τα άπληστα μάτια των αγοραστών, έμοι   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Θα ακουστούν: μια άρια από την όπερα Rinaldo του G.F. Haendel, οι δυο ορχηστρικές σουίτες από τη μουσική του Edvard Grieg για το θεατρικό Peer Gynt του Ibsen, η ορχηστρική σουίτα από τη μουσική για την όπερα L   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 15:00   MUSICA RESERVATA με τον Στέλιο Μούστο
  Δίωρες εκπομπές που καλύπτουν όλη την έκταση της έντεχνης Δυτικοευρωπαικής μουσικής από το Μεσαίωνα ως τον 21ο αιώνα, πάντα οργανωμένες σε μορφή και πλαίσιο αφιερωμάτων.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   CARTE POSTALE: ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ο μεταφραστής σε πρώτο πλάνο και σε διάλογο με τον συγγραφέα.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Αγγλία: Φεστιβάλ Proms. Θα μεταδοθεί η συναυλία που έγινε στις 26 Αυγούστου 2019 με την Orchestre de Paris υπό τη διεύθυνση του Daniel Harding να ερμηνεύει τα εξής έργα: - Jörg Widmann: Babylon Sui   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ BRAM STOKER ΣΕ 1η ΜΕΤΑΔΟΣΗ
  Eπεισόδιο 15ο. Μετάφραση: Αννέτα Καπόν Ραδιοσκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος Μουσική επιμέλεια: Δανάη Ευαγγελίου Επιμέλεια ήχων: Φανή Σιώρη Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας Παραγωγή: Νέλλα Δουλτσίνου Παίζουν οι   
 00:20   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:20   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Ημέρα του βιβλίου: Ανάγνωση αποσπασμάτων και συζήτηση για τη «Γενναιοδωρία Της Γοργόνας» του Ντένις Τζόνσον, Εκδόσεις Αντίποδες, μετάφραση Κώστα Σπαθαράκη. Πρόκειται για μια συλλογή που περιλαμβάνει πέν   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 14:00   ΔΩΜΑΤΙΟ 432 με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Η.Π.Α: Ν. Υόρκη. Φιλοξενούμενοι στο Δωμάτιο 432 μουσικοί του οργανισμού Chamber Music Society. Το πρόγραμμα: - Bedrich Smetana: Τρίο με πιάνο σε σολ ελάσσονα έργο 15 - Arno Babadjanian: Τρίο με πιάνο σε φα   
 15:00   ΣΗΜΕΙΟ ART με τον Δημήτρη Τρίκα
  Δρώμενα Τέχνης και Πολιτισμού και φυσικά μουσική.   
 17:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 18:00   Ο 9,58 ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ - Τα κλασικά της Θεσσαλονίκης με τον Θανάση Γωγάδη
  Ο 9.58 FM του Ραδιοφωνικού Σταθμού Μακεδονίας της ΕΡΤ3 ρίχνει γέφυρες συνεργασίας με το Τρίτο Πρόγραμμα.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  C. Gesualdo, Arch. Corelli, Ant. Vivaldi   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ ΣΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ με τη Βίκυ Τσιανίκα
  Μια εκπομπή που απευθύνεται στους ελεύθερους στοχαστές και τους εραστές της τέχνης   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   ΜΙΚΡΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΜΕΛΑΝΗΣ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Ιστορίες που ταξίδεψαν σε φάκελο αλληλογραφίας… Λόγια που έγραψαν και αντάλλαξαν άνθρωποι της Ποίησης, της Λογοτεχνίας, της Μουσικής, της Ιστορίας, του Θεάτρου, των Εικαστικών…   
 22:00   ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ
  Μωρίς Μαίτερλινκ: "Ο Εισβολέας". Η πρώτη μετάδοση του έργου του Μωρίς Μαίτερλινκ πραγματοποιήθηκε από την εκπομπή «Το Μονόπρακτο στο Β΄Πρόγραμμα» τον Ιούλιο του 1989. Μετάφραση: Πίτσα Μπουρνόζου Ραδιοσκηνο   
 23:00   ΟΙ ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΖΑΖ με τον Πανταζή Τσάρα
  Κάθε Τρίτη στις 23:00 το βράδυ ο Πανταζής Τσάρας σας ξεναγεί σ’ ένα μουσικό ταξίδι σε κλασικές στιγμές της αμερικανικής και της διεθνούς μουσικής σκηνής.   
 00:00   ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ BRAM STOKER ΣΕ 1η ΜΕΤΑΔΟΣΗ
  Επεισόδιο 16ο. Μετάφραση: Αννέτα Καπόν Ραδιοσκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος Μουσική επιμέλεια: Δανάη Ευαγγελίου Επιμέλεια ήχων: Φανή Σιώρη Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας Παραγωγή: Νέλλα Δουλτσίνου Παίζουν οι ηθο   
 00:20   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ με την Τζουλιέττα Καρόρη και τον Διονύση Μαλλούχο
  Η Τζουλιέττα Καρόρη και ο Διονύσης Μαλλούχος στο πλαίσιο της εκπομπής "Όλα τα πρωινά του Τρίτου" παρουσιάζουν μεγάλα και μικρά μουσικά γεγονότα, ειδήσεις, συναυλίες και Φεστιβάλ της Ελλάδας και του εξωτερικού   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ με τον Θόδωρο Λούστα
  Kύκλος ωριαίων εκπομπών του Τρίτου Προγράμματος, με παλιές ηχογραφήσεις Ελλήνων και ξένων ερμηνευτών σε κυλίνδρους φωνογράφου, δίσκους γραμμοφώνου, δίσκους «μακράς διάρκειας» (LP), μαγνητοταινίες και CD. Παρ   
 14:00   ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Εκπομπή η οποία είναι αφιερωμένη σε ζωντανές μεταδόσεις ή πρόσφατες συναυλίες συμφωνικής μουσικής κορυφαίων συνόλων και εξαιρετικών μαέστρων.   
 15:00   Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Μια εκπομπή που παίρνει αφορμές και από την πολιτιστική επικαιρότητα.   
 17:00   ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ με τον Γιώργο Κοροπούλη
  Εκπομπή λόγου,όπου ακούγονται, ερμηνεύονται και συγκρίνονται με απροσδόκητους τρόπους κείμενα λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, δοκίμια κ.λπ. οδηγώντας σε σχόλια που αφορούν στη σημερινή συνθήκη.   
 17:15   ΜΟΥΣΙΚΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
  Μουσικό διάλειμμα.   
 17:30   Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ με τον Απόστολο Διαμαντή
  Η εκπομπή θα διατρέξει την ιστορία των εθνών και των πολιτισμών, έτσι όπως αυτή αντανακλάται στην μουσική.   
 18:00   ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ... ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ με τον Νίκο Ξανθούλη
  Η σκηνή της όπερας, η Λυρική Τέχνη, οι άνθρωποι και τα έργα τους.   
 19:00   VOX AETERNA με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Έργα θρησκευτικής μουσικής.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.05 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:30   ΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ- ΚΟΙΝΑ ΑΦΗΓΗΜΑΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ με την Λένια Ζαφειροπούλου
  Με τη διπλή της ιδιότητα, ως μουσικός και λογοτέχνης, η Λένια Ζαφειροπούλου παρουσιάζει μια εκπομπή λόγου και μουσικής αναζητώντας συνδετικά νήματα ανάμεσα στις εποχές και τα έργα.   
 22:30   Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Εκπομπή που κάθε φορά καταπιάνεται με ένα θέμα κοινωνικού, φιλοσοφικού περιεχομένου, δομημένο ραδιοφωνικά κυρίως μέσα από την πρόζα.   
 23:00   INTERCITY με τον Θάνο Φουργιώτη   
 00:00   ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ BRAM STOKER ΣΕ 1η ΜΕΤΑΔΟΣΗ
  Επεισόδιο 17ο. Μετάφραση: Αννέτα Καπόν Ραδιοσκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος Μουσική επιμέλεια: Δανάη Ευαγγελίου Επιμέλεια ήχων: Φανή Σιώρη Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας Παραγωγή: Νέλλα Δουλτσίνου Παίζουν οι ηθοποι   
 00:20   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:20   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Εκπομπή πρωινής μουσικής ακρόασης , με ευρύ μουσικό φάσμα, αναφορές στη μουσική σκηνή και τους ανθρώπους της και σίγουρα …χαμογελαστή διάθεση!   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με τον Μιχάλη Μεσσήνη
  Έργα όλων των εποχών της ιστορίας της μουσικής, έργα όλων των ρευμάτων της μουσικής… Κυρίως, όμως, έργα δημοφιλή που «έγραψαν» ιστορία! Συνθέτες και ερμηνευτές που «έμειναν» στην ιστορία!   
 14:00   ΑΛΛΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΑΛΛΗ ΑΛΕΠΟΥ, ΑΛΛΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ με τον Γιώργο Γιανναράκο
  Μια εκπομπή με θέματα της επικαιρότητας από το χώρο της τέχνης και του πολιτισμού. Της δικής της επικαιρότητας.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟ ΠΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΑΝΙΔΙ με τον Σιδερή Πρίντεζη
  Αναφορές σε κινηματογραφικές ταινίες και θεατρικές παραστάσεις τόσο από την τρέχουσα επικαιρότητα όσο και από το αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας και τη δισκογραφία.   
 18:00   ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ με τον Μπάμπη Καβροχωριανό
  Εκπομπή για τη μουσική επικαιρότητα, τις συναυλίες και τους ανθρώπους της μουσικής.   
 19:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Henry Purcell The Indian Queen   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΜΕ ΑΦΙΕΡΩΣΗ με την Αφροδίτη Κοσμά
  Σπουδές σε σημαντικούς ανθρώπους των Τεχνών και των Γραμμάτων.   
 21:00   10' Ακόμα... με τη Βάσια Χατζηγιαννάκη
  Κάθε βράδυ, από Δευτέρα ως και Πέμπτη, για 10 λεπτά της ώρας, η Βάσια Χατζηγιαννάκη επιλέγει παραμύθια και τα διαβάζει στα παιδιά.   
 21:10   Ο ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ EBU με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη
  Ποικίλα, διάσπαρτα ίσως και ξεχασμένα «μουσικά γράμματα» της EBU καθώς και αποσπάσματα από συναυλίες, φεστιβάλ και διαγωνισμούς.   
 23:00   ΜΙΝΙΜΑΛ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Ένας στατικός ισοκράτης, μια έμμονη συνοδεία, η διαδοχή συγχορδιών, η επανάληψη και ο αφηρημένος μετασχηματισμός μουσικών φράσεων, μοτίβων, στολιδιών και κυττάρων.   
 00:00   ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ BRAM STOKER ΣΕ 1η ΜΕΤΑΔΟΣΗ
  Επεισόδιο 18ο Μετάφραση: Αννέτα Καπόν Ραδιοσκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος Μουσική επιμέλεια: Δανάη Ευαγγελίου Επιμέλεια ήχων: Φανή Σιώρη Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας Παραγωγή: Νέλλα Δουλτσίνου Παίζουν οι ηθοποιο   
 00:20   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:20   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Διαφορετικές μουσικές εικόνες για μια επαναλαμβανόμενη διαδρομή.   
 08:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Γιώργο Φλωράκη
  Μέθοδος Αγωγής Εξαιρετικών Συναισθημάτων.   
 09:55   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 10:00   ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ με τον Διονύση Μαλλούχο
  Στο πλαίσιο της εκπομπής "Όλα τα Πρωινά του Τρίτου" θα μεταδοθεί σε απευθείας σύνδεση με το στούντιο C της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, συναυλία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ/ Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα   
 12:00   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 13:00   ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΤΡΥΧΝΙΝΗ με τον Χρίστο Παπαγεωργίου
  Μουσική για τον κινηματογράφο.   
 15:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  Παράλληλες, αντίθετες και τεμνόμενες μουσικές διαδρομές σε παρελθόντα και παρόντα χρόνο.   
 17:00   ΣΤΟΠ ΚΑΡΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ με τον Γιάννη Παπουτσάκη
  Η μαγεία της κινηματογραφικής μουσικής στο ραδιόφωνο, με μουσικές και τραγούδια από τα πρώτα χρόνια του κινηματογράφου μέχρι σήμερα.   
 18:00   Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΥΡΙΑ με την Ευαγγελία Κουλιζάκη
  Εκπομπή λόγου. Κάθε φορά σκιαγραφείται το πορτρέτο μιας γυναίκας, από τη Σαπφώ ως τη Σύλβια Πλαθ, από την Γκάσπαρα Στάμπα ως την Καμίλ Κλοντέλ, μια φιγούρα σημαίνουσα, επαναστάτρια, καλλιτέχνης, μούσα, ποιήτρι   
 18:30   ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΝΩΡΙΣ με τον Θάνο Σταθόπουλο
  Κείμενα απ' όλο το φάσμα της τέχνης και της σύγχρονης ζωής, σε μια φαντασιακή, ποιητική ανάπτυξη.   
 19:00   ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ με τον Στέλιο Μούστο
  Ελεύθερη επιλογή θεμάτων από όλο το φάσμα της μουσικής υπό μορφή ωριαίων αφιερωμάτων, με σύντομο αλλά περιεκτικό λόγο και πολλή μουσική.   
 20:00   ΜΟΝΑΧΗ ΕΓΝΟΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ με την Μαρία Χατζάρα (E)
  3-5λεπτα ένθετα με σχόλια στην ελληνική γλώσσα, σε πέντε ενότητες.   
 20:05   ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ με τον Κώστα Καναβούρη
  Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 20.05 το βράδυ. Με τον Κώστα Καναβούρη στην παραγωγή, την επιμέλεια και την παρουσίαση της εκπομπής.   
 22:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 23:00   JAZZ IN THE CITY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Η εκπομπή παρουσιάζει επιλογές τόσο από τη διεθνή όσο και από την ελληνική τζαζ σκηνή και κάνει αναφορές στα live και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται στην Αθήνα και την περιφέρεια.   
 00:00   ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ ΤΟΥ BRAM STOKER ΣΕ 1η ΜΕΤΑΔΟΣΗ
  Επεισόδιο 19ο. Μετάφραση: Αννέτα Καπόν Ραδιοσκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος Μουσική επιμέλεια: Δανάη Ευαγγελίου Επιμέλεια ήχων: Φανή Σιώρη Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας Παραγωγή: Νέλλα Δουλτσίνου Παίζουν οι ηθοπ   
 00:20   Ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ με τον Μάρκο Μωυσίδη (E)
  Μία εκτενής αναφορά στο έργο συνθετών από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση έως τον 21ο αιώνα.   
 01:20   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.   
 07:00   ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΡΙΚΑΚΗ
  Σαββατο και Κυριακή, αυτή την ώρα, την πρωινή και τι να ήθελε άραγε προκύψει; Αναρωτιέται και ψάχνεται ο Ανδρέας Ρικάκης, με στόχο να περάσετε όλοι πολύ καλά, όλοι πολύ όμορφα. Και εμείς μαζί σας!   
 08:00   ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ με τον Θόδωρο Λούστα
  Δέκατη εκπομπή ενός κύκλου με κοντσέρτα προκλασικών και κλασικών συνθετών: Wolfgang Amadeus Mozart: κοντσέρτο για όμποε και ορχήστρα, σε ντο μείζονα, K.314. Τον ομποΐστα Pierre Pierlot συνοδεύει η Ορχήστρα   
 09:00   ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη   
 10:00   ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΟΝ ΗΧΟ με τον Νικόλα Βιβλάκη
  Εκπομπή μουσικής ακρόασης με επιλογές και συσχετίσεις έργων από το βασικό ρεπερτόριο, αλλά και συνθέσεις που σπάνια ακούγονται, αλλά παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, θεματικό ή μουσικό.   
 11:00   ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ με την Τζουλιέττα Καρόρη
  Μουσική από την Ισπανία της Αναγέννησης και έργα του Juan del Encina και του Marin Marais   
 12:00   ΕΞΙ ΧΟΡΔΕΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ με τον Στέλιο Μούστο   
 13:00   ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ με τον Δαυίδ Ναχμία
  Ενδελεχείς μονογραφίες γνωστών ή και όχι, ζώντων ή τεθνεώτων, ανθρώπων ιδιαίτερων, μέσα απ’ το πολύτιμο έργο και το παράδειγμα της ζωής τους, διαμορφωτών της ελληνικής πραγματικότητας.   
 15:00   ΚΑΘΩΣ ΒΑΔΙΖΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ με τον Κώστα Φασουλά
  Μια ραδιοφωνική περιήγηση σε ιστορικά λογοτεχνικά περιοδικά, μέσα από κείμενα, συνεντεύξεις, σχόλια και αναφορές που καταγράφουν το πνευματικό περιβάλλον της εποχής που κυκλοφόρησαν.   
 16:00   Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ - ΑΦΙΕΡΩΜΑ με τον Γιάννη Ευσταθιάδη
  Ένα μεγάλο αφιέρωμα – 20 με 25 ωριαίες εκπομπές – για τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Αφορμή, τα 80 χρόνια από την έναρξη του και τα 75 από την απόβαση στη Νορμανδία. Η εκπομπή θα περιλαμβάνει: § Ύμνους, πατριωτι   
 16:00   ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ με την Κάτια Καλλιτσουνάκη
  ANTONIO LAURO : Η ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ.   
 18:00   ΜΥΘΟΝ ΑΓΑΣΣΑΜΕΝΟΙ με την Μαρία Χατζάρα
  Σειρά εκπομπών αφιερωμένων στην αρχαιοελληνική μυθολογία.   
 18:30   ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗΣ με τον Μενέλαο Καραμαγγιώλη
  Σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών που απευθύνονται - με τη μορφή μηνύματος - κάθε φορά σε ένα διαφορετικό υπαρκτό ή φανταστικό ήρωα.   
 19:00   BOOKFLY με τον Δημήτρη Τρίκα
  Eκπομπή για το βιβλίο και την απόλαυση της ανάγνωσης, με μια παρουσίαση βιβλίου και τον συγγραφέα στο στούντιο, προτάσεις, αναφορές και λογοτεχνικές στίξεις κάθε είδους.   
 20:00   Η ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ
  Βραδιά όπερας με έργα από το λυρικό ρεπερτόριο.   
 23:00   ΔΙΠΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ με τον Εμμανουήλ Κουτσουρέλη
  Τα σύγχρονα ηχητικά τοπία κυριαρχούν στις εκπομπές, ενώ συχνά έρχονται σε αντιπαράθεση με ήχους από το παρελθόν.   
 00:00   Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ με τον Πανταζή Τσάρα
  Μια εβδομαδιαία συνάντηση όπου παντρεύονται ο ποιητικός λόγος, τα πρόσωπα, στιγμές καθημερινότητας και ο πεζός λόγος με μια διάθεση χαμηλών τόνων και φυσικά με τον ήχο της σιωπής.   
 01:00   NOTTURNO με την Αλεξάνδρα Γιαλίνη και την Άννα Σακαλή
  Ένα βραδινό πρόγραμμα που μεταδίδεται απευθείας ή ηχογραφημένο από πάνω από δέκα χώρες της Ευρώπης και προέρχεται από τη συνεργασία με την EBU.