16:00
FORMULA 1 - ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ ΜΠΑΚΟΥ   (E)
Αθλητικά / Μηχανοκίνητος αθλητισμός

Έτος παραγωγής: (2021)

Έπειτα από απουσία δύο ετών, η Formula 1 επιστρέφει στο Μπακού για το Γκραν Πρι του Αζερμπαϊτζάν και τον 6ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Formula 1.

Οι κατατακτήριες δοκιμές και ο αγώνας θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ2.

Στην περιγραφή του αγώνα, την Κυριακή 6 Ιουνίου 2021, στις 15:00 (απευθείας σύνδεση με την πίστα του Μπακού στις 14:50), θα βρίσκεται ο δημοσιογράφος της ΕΡΤ, Νίκος Κορόβηλας.

Καλεσμένος στο στούντιο, ο F1 editor Φαμπρίτσιο Λαζάκις.

Χάρη στην επικράτησή τους στο Γκραν Πρι του Μονακό, και σε συνδυασμό με την κακή εμφάνιση των Χάμιλτον-Mercedes που τερμάτισαν στην 7η θέση (εγκατέλειψε ο Μπότας), οι Μαξ Φερστάπεν και Red Bull πέρασαν στην 1η θέση των πρωταθλημάτων οδηγών και κατασκευαστών αντίστοιχα. Είναι η πρώτη φορά από το 2013 που οι «Κόκκινοι Ταύροι» προηγούνται στην κατάταξη και η πρώτη από το Αμερικανικό Γκραν Πρι του 2012 που το πόντιουμ μοιράστηκε ανάμεσα σε Red Bull, Ferrari και McLaren, με τη Scuderia να έχει το «πάνω χέρι» έναντι της ιστορικής βρετανικής αντιπάλου της.

Εάν μάλιστα, ο poleman Σαρλ Λεκλέρ δεν είχε εγκαταλείψει πριν από τον αγώνα, δεν θα ήταν καθόλου απίθανο να δούμε και τις δύο Ferrari πάνω στο βάθρο, ιδίως αν λάβει κανείς υπόψη ότι οι Φερστάπεν, Σάινθ και Νόρις τερμάτισαν ακριβώς όπως ξεκίνησαν στους, παραδοσιακά, πολύ δύσκολους στα προσπεράσματα δρόμους του Πριγκιπάτου.

Θα μπορέσει άραγε η Mercedes να επανέλθει δριμύτερη και να κερδίσει τη Red Bull σε ένα από τα ταχύτερα σιρκουί δρόμου της σεζόν, όπου οι τελικές ξεπερνούν συχνά τα 350 χλμ./ώρα στη μήκους 2,2 χιλιομέτρων ευθεία; Ή η ανανεωμένη Ferrari θα μπορέσει να μπει σφήνα στη μάχη των δύο γιγάντων;

Οι απαντήσεις θα δοθούν όπως πάντα την Κυριακή, όταν έπειτα από 51 γύρους, η καρό σημαία θα πέσει στο σιρκουί του Μπακού.

Δείτε σήμερα: «αγώνας»